Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Det er nu muligt at spille træningskampe, men ikke alle hold i Superligaen bruger muligheden. Økonomi spiller også en rolle i en coronaplaget liga.

Testkampe koster og er ikke for alle i Superligaen

AGF's Mustapha Bundu (tv.) og Horsens'  Peter Therkildsen i en test i juni 2019  Foto: Joachim Ladefoged
AGF's Mustapha Bundu (tv.) og Horsens' Peter Therkildsen i en test i juni 2019 Foto: Joachim Ladefoged

I januar og februar under Superligaens vinterpause spillede de 14 klubber i landets bedste række mere end 50 træningskampe for at gøre spillerkroppene klar til anden halvdel af sæsonen. En sæson, der blev coronaramt. Superligaspillerne er nu i forberedelsesfasen til den resterende del af turneringen, der indledes i slutningen af næste uge. ​

Men mængden af testkampe står slet ikke mål med det antal, der blev brugt til at finpudse formen for 3-4 måneder siden, da temperaturen udenfor var mere et- end tocifret. Og det er ikke alle alle superligaklubber, der kommer til at forberede sig ved også at få værdifulde intense kampminutter i benene. AC Horsens-manager Bo Henriksen meldte søndag ud til det lokale Horsens Folkeblad, at det for rækkens nummer 10 vil være for dyrt at teste spillere til en testkamp.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her