Man bliver ikke verdensmester uden en vis portion held.
Og det havde Tyskland i rigelige mængder, da holdet i VM's ottendedelsfinale vandt 4-1 over England.
LÆS OGSÅ England snydt for scoring mod Tyskland
»Vi hørte, at bolden var inde over stregen, og at vi derfor var meget heldige«, siger Thomas Müller, dobbelt tysk målscorer, til nyhedsbureauet AP.
Dommer overså mål
Ved stillingen 2-1 til tyskerne sparkede Frank Lampard på overliggeren, og bolden passerede målstregen, før den hoppede ud af målet igen.
Tv-billederne viser tydeligt, at bolden var over stregen, men dommertrioen så ikke målet og lod spillet fortsætte.
LÆS ARTIKEL
Gerrard bebrejder holdet frem for dommeren»På det tidspunt var kampen på vippen, og England pressede på. Så det var heldigt«, siger Thomas Müller.
Tyskere havde mere tempoe
Men når det så er sagt, er tyskerne ikke i tvivl om, at de fortjente at vinde kampen.
»Vi kontrollerede klart kampen, indtil Englands reducering (til 2-1, red.), og så var den en kort kritisk fase«, siger Tysklands landstræner, Joachim Löw, til Spiegel.
LÆS OGSÅ Fifa afviser målkameraer efter dommerfejl
»Men jeg havde altid den fornemmelse, at vi kunne skrue tempoet højere op end englænderne«, uddyber han.
Se Thomas Müller give England dødsstødet med sit mål til 3-1
fortsæt med at læse




























