Vrissen Morten Olsen raser over sjuskefejl

VRED. Morten Olsen var trods sejren over Cameroun ikke tilfreds med Danmarks indsats.
VRED. Morten Olsen var trods sejren over Cameroun ikke tilfreds med Danmarks indsats.
Lyt til artiklen

Danmark har slået Cameroun 2-1 og lever fortsat i VM-turneringen.

Alligevel var Morten Olsen efter kampen ikke tilfreds. Han syntes ikke, at hans spillere ramte dagen.

»Vi laver for mange banale fejl, opdækningsfejl, og viser generelt en masse, som vi ikke skal vise igen«, siger han.

DOKUMENTATION

Landstræneren ærgrede sig især over den centrale midtbane, der flere gange blev løbet over ende.

»Vi havde store problemer i maskinrummet, og det skal rettes til næste kamp«, siger han og udpeger Danmarks mange skader i optakten som årsagen til det til tider usammenhængende spil:

AFSTEMNING:

»Vi mangler spillere, der har rytme. Vi har haft for mange skader. Nicklas Bendtner og Jon Dahl Tomasson er skadede, og Daniel Jensen, som kommer ind i anden halvleg, har også været ude i lang tid«

Se kæmpefejlen, der førte til 1-0-målet her:

Midt i den noget vrisne talestrøm nåede Morten Olsen dog også at fremhæve sine spilleres fighterindsats, som han trods alt fandt beundringsværdig:

»Spillerne kæmpede heroisk. Der var nogen, der ikke fandt dagen, men vi kæmpede alt, hvad vi kunne. Vi havde ikke mere at give af«.

FOTO

Livefotos fra Danmark - Cameroun

Se Danmarks flotte mål til 1-1 her:

Rasmus Dam Nielsen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her