Magnussens største konkurrent revser ny regel

Mærkeligt. Den forsvarende Formel 1 verdensmester Sebastian Vettel forstår ikke den nye regel om dobbelt pointhøst i sæsonens sidste løb.
Mærkeligt. Den forsvarende Formel 1 verdensmester Sebastian Vettel forstår ikke den nye regel om dobbelt pointhøst i sæsonens sidste løb.
Lyt til artiklen

Tidligere tirsdag annoncerede forbundet bag Formel 1, Fia, at den kommende sæson vil byde på regelændringer i forsøget på at bevare spændingen så længe som muligt.

Således vil sæsonens afsluttende grand prix i Abu Dhabi udløse det dobbelte antal point, så en sejr giver 50 point og ikke 25 som alle de andre afdelinger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her