Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Der er langt til ligestillingen i europæisk håndbold – i hvert fald uden for banen. De betydende poster indtages i stort omfang af mænd, viser Politikens kortlægning.

Håndboldchefen går ikke ind for kvoter. Men han håber, at en kommende chef er en kvinde

EHF-præsident Michael Wiederer siger, at forbundet har valgt kvinder, når muligheden har været der. Problemet er ifølge ham, at de nationale forbund kun i ringe omfang nominerer kvinder. Foto: Tom Weller/Ritzau Scanpix
EHF-præsident Michael Wiederer siger, at forbundet har valgt kvinder, når muligheden har været der. Problemet er ifølge ham, at de nationale forbund kun i ringe omfang nominerer kvinder. Foto: Tom Weller/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op af Henrik Braad Jacobsen
09:07

Europas bedste kvindelige håndboldspillere er i disse dage samlet i Østrig, Schweiz og Ungarn for at afgøre, hvilket landshold der er kontinentets stærkeste. Der er for første gang 24 deltagende nationer i slutrunden, og dermed er kvinderne igen kommet på omgangshøjde med deres mandlige kolleger i EM-sammenhæng, men bortset fra på banen er der lang vej til ligestillingen i europæisk tophåndbold.

For når det kommer til de styrende organer i Det Europæiske Håndboldforbund (EHF), formandsposten i medlemslandenes håndboldforbund og stillingen som landstræner for de europæiske kvindelandshold, er posterne fortrinsvis besat af mænd.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her