Danmark skulle bruge 30 minutter for at nedkæmpe Slovenien, der løb tør for kræfter. En sejr over Holland på onsdag sender Danmark i semifinalen.

Karakterbogen: Godt fem minutter før tid viste hun endelig potentialet

   Elma Halilcevic havde seks forsøg i kampen mod Slovenien, og hun scorede på dem alle sammen. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Elma Halilcevic havde seks forsøg i kampen mod Slovenien, og hun scorede på dem alle sammen. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Så længe de havde kræfterne, voldte Slovenien de danske favoritter store problemer, men i sidste ende var sejren på 33-26 i en lidt stemningsforladt Wiener Stadthalle sikker.

Dermed er Danmark en sejr over Holland på onsdag fra en plads i semifinalen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her