Wilbek ærgrer sig over dårligt forsvarsspil

Ulrik Wilbek kunne konstatere, at det offensive 5-1-forsvar ikke fungerede.
Ulrik Wilbek kunne konstatere, at det offensive 5-1-forsvar ikke fungerede.
Lyt til artiklen

Det blev en sikker sejr, men forsvaret vaklede i VM-træningskampen mod Bosnien-Hercegovina. Og det var da også indsatsen i forsvaret, som Ulrik Wilbek fremhævede negativt efter en kamp, hvor Danmark fortjent hentede en storsejr på 38-29.

»Forsvarsmæssigt er der ikke andet at sige om vores 5-1-forsvar, at det ikke fungerede. Vores mere flade 6-0 forsvar kom godt med efter det første kvarter, hvor vi ikke spillede så godt. Men vi skal selvfølgelig se, om vi kan justere noget inden kampen lørdag mod Island«, analyserede Wilbek sig frem til efter sejren.

Retfærdighedsvis skal det siges, at forsvarskrumtappen Michael Knudsen var dansk oversidder, mens Lars Jørgensen ikke fik mange minutter på banen på grund af et maveonde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her