Dansk håndbold holder lav profil i stor VM-skandalesag

FORBIGÅET. Ifølge reglerne burde  Snorri Steinn Gudjonsson (tv.) of islændingene havde pladsen i VM-slutrunden, men det er blevet Tyskland, som Danmark skal møde.
FORBIGÅET. Ifølge reglerne burde Snorri Steinn Gudjonsson (tv.) of islændingene havde pladsen i VM-slutrunden, men det er blevet Tyskland, som Danmark skal møde.
Lyt til artiklen

Da Det Internationale Håndboldforbund, IHF, for nogen tid siden udelukkede Australien fra at deltage i mændenes kommende VM-slutrunde i Qatar – den finder sted om fem måneder – og i stedet gav pladsen til Tyskland, udløste det stor vrede i og protester fra det islandske forbund.

For Island var nemlig udpeget af Det Europæiske Håndboldforbund, EHF, til at overtage den ledige plads.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her