Ny landstræner slår til: Den højeste mand får en ny chance - men den er lille

Når man er 2,12 meter høj og desuden har springkraft, så kommer man højt til vejrs - og kun få forsvar kan hamle op med den slags spillere.
Når man er 2,12 meter høj og desuden har springkraft, så kommer man højt til vejrs - og kun få forsvar kan hamle op med den slags spillere.
Lyt til artiklen

Logikken siger, at der altid er brug for en håndboldspiller, der er 2,12 meter høj, og som kan skyde over en hvilken som helst opdækning.

Den tankegang fulgte ekslandstræner Ulrik Wilbek et par gange - og dermed var Nikolaj Markussen i stand til at rejse hjem fra EM i Serbien i 2012 med EM-guld og året efter fra Spanien med VM-sølv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her