Det danske hold vil sænke de andre hold med hæsblæsende kontraspil baseret på stærkt forsvar og gode målmænd.

Gameplan: Danmark knækker modstanderen med højt tempo

Landstræner Nikolaj Jacobsen får mulighed for at afprøve nye konstellationer mod Saudi-Arabien. Men Henrik Møllgaard som målvogter er dog trods alt nok ikke en af dem Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Landstræner Nikolaj Jacobsen får mulighed for at afprøve nye konstellationer mod Saudi-Arabien. Men Henrik Møllgaard som målvogter er dog trods alt nok ikke en af dem Foto: Jens Dresling/POLFOTO

Danmarks to første kampe ved VM har været skåret over nøjagtig samme skabelon. Med en overfaldsagtig taktik er først Chile og siden Tunesien nærmest blevet spillet ned under gulvbrædderne i løbet af det første kvarter, og hvirvelvindshåndbolden er noget, Nikolaj Jacobsens tropper agter at fortsætte med i de kommende opgør.

For det har været særdeles effektivt, når holdet efter en redning fra Niklas Landin eller Jannick Green har tromlet ned ad banen og omsat muligheden i en scoring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her