De dobbelte danske verdensmestre fik den ventede sejr over Montenegro ved EM.

De danske favoritter åbner EM med pligtsejr i en kamp uden intensitet eller den store spænding

Rasmus Lauge var tilbage på det danske landshold, og efter en lidt uheldig start viste han, hvorfor han regnes blandt de bedste. Han skaber også god plads til sine medspillere. Foto: Jens Dresling
Rasmus Lauge var tilbage på det danske landshold, og efter en lidt uheldig start viste han, hvorfor han regnes blandt de bedste. Han skaber også god plads til sine medspillere. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Åbningskampe er sjældent kønne, og det var heller ikke tilfældet da de dobbelte danske verdensmestre tog hul på EM-slutrunden i Ungarn og Slovakiet med en sejr på 30-21 over Montenegro. Spændingen var ligeledes til at overse i Debrecens Fönix Hall, intensitet var der stort set ingen af, og landsholdet skal vel egentlig bare glæde sig over de 2 point og så hurtigt rette fokus mod de næste modstandere.

Det var en pligtsejr og en kamp, der bare skulle overstås, og det bar begivenhederne især efter pausen også præg af. Her blev der lavet lidt for mange fejl, men det danske mandskab formåede alligevel at stramme grebet i de sidste minutter og køre den sikre sejr sikkert i land.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her