Med Nikolaj Jacobsen ved roret er det danske landshold nået til mindst semifinalen ved fem ud af seks slutrunder.

Ydmygelsen er forvandlet til vinderkultur

Nikolaj Jacobsen skælder ud under onsdagens kamp mod Frankrig, som er den foreløbig eneste, Danmark har tabt under EM.  Foto: Jens Dresling
Nikolaj Jacobsen skælder ud under onsdagens kamp mod Frankrig, som er den foreløbig eneste, Danmark har tabt under EM. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

I mange år har det franske håndboldlandshold gået under navnet ’Les Experts’, fordi det altid slog til ved de store mesterskaber og som minimum spillede sig frem til semifinalen og dermed kampen om medaljer. Det er en evne, mange andre nationer har misundt franskmændene, og Danmark er i den forbindelse ingen undtagelse.

For selv om det danske landshold siden EM-bronzen i 2002 med jævne mellemrum har blandet sig i medaljestriden og flere gange er landet øverst på medaljeskamlen, så har den kontinuerlige stime, som Frankrig næsten har været garant for, ikke været danskerne forundt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her