Spanien havde fuldstændig læst det danske spil og knockoutede Nikolaj Jacobsen og co. med en effektiv skygning af Gidsel.

Verdensmestrenes nedtur viser, hvor skræmmende afhængige de er af Mathias Gidsel

Spaniens Inaki Pecina Tome havde et godt tag i Mathias Gidsel, der næsten ikke spillede nogen rolle i semifinalen.   Foto: Jens Dresling
Spaniens Inaki Pecina Tome havde et godt tag i Mathias Gidsel, der næsten ikke spillede nogen rolle i semifinalen. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

I sin knap seks år lange regeringsperiode som dansk landstræner har Nikolaj Jacobsen forkælet det danske håndboldpublikum med masser af taktiske lækkerbiskener. Hver gang modstanderen forsøgte at ændre slagets gang med en ændring i opstillingen, havde Nikolaj Jacobsen et modtræk, men fredag aften i den mægtige MVM Dome i Budapest blev årets træner i Danmark sat skakmat af sin spanske modpart, Jordi Ribera.

Med nederlaget i semifinalen på 29-25 må Nikolaj Jacobsen konstatere, at det heller ikke i tredje forsøg lykkedes ham at få herrelandsholdet i en guldkamp ved EM, og nedturen mod Spanien rejser selvfølgelig en række spørgsmål.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her