Danmark kørte overlegent hen over Belgien, som kun i de første cirka 10 minutter kunne følge med.

Danmark kvaser Belgien i suveræn åbning på VM-forsvar

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Belgien kunne drille Danmark, lød spådommen, som slet ikke skete fyldest. Et hav af danskere var fredag aften taget turen over Øresund, og i Malmö Arena fik de den målfest, de var kommet efter, da herrelandsholdet i håndbold tog hul på sit forsvar af VM-titlen.

Godt nok skulle der bankes en smule rust af maskineriet i de første minutter, hvor et par belgiske spillere sørgede for at holde miniputterne inde i kampen. Men da først Danmark skruede op for fysik og tempo, havde Belgien ikke den mindste chance for at skabe sensationen, og danskerne vandt 43-28. Dermed fører Danmark allerede sin indledende gruppe ved VM. Tunesien og Bahrain spillede nemlig uafgjort i aftenens tidligere opgør.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her