De otte VM-bejlere: Så formstærke er de

Lyt til artiklen

I dag spilles de fire kvartfinaler ved VM i kvindehåndbold. Her er oversigt over holdene og deres vej hertil.

Brasilien-Ungarn - klokken 17.30 i Beograd:
* Brasilien har aldrig været en stormagt i håndbold, men de senere år har sydamerikanerne vist flotte takter, og måske er 2013 året, hvor de når frem til medaljekampene. Brasilianerne har gjort rent bord indtil videre. I den indledende gruppe gik det blandt andre ud over Danmark og værterne fra Serbien. I 1/8-finalen fik Holland store klø.

* Ungarn er blandt VM's helt store positive overraskelser. Efter nederlag til Rumænien og Tyskland i gruppen var Ungarn ikke spået store chancer mod stærke Spanien i 1/8-finalen, men ungarerne spillede en fremragende kamp og slog Spanien så klart som 28-21.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her