Landstræneren bænker førstemålmanden i russerkampen

Bænket. Frederik Andersen får en pause i målet mod Rusland. Landstræner Per Bäckman giver i stedet Simon Nielsen chancen.
Bænket. Frederik Andersen får en pause i målet mod Rusland. Landstræner Per Bäckman giver i stedet Simon Nielsen chancen.
Lyt til artiklen

Det danske førstevalg i mål Frederik Andersen får en pause i dagens VM-kamp mod Rusland. På grund af det hårde program ved VM med syv kampe på 12 dage, mener landstræner Per Bäckman, at den store Frölunda Indians-målmand trænger til en pause.

»Frederik har hverken været god eller dårlig. VM skulle være hans endelig gennembrud, men måske er tingene gået lidt stærkt for ham«, siger Per Bäckman om sin målmand, der blot har en redningsprocent på 87 efter de tre første kampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her