Nordmænd giver Danmark hjælp i VM-bundstrid

3-1. Det lignede en storsejr til Norge mod Slovenien, men nordmændene blev nervøse og var under pres helt frem til en scoring i slutsekunderne.
3-1. Det lignede en storsejr til Norge mod Slovenien, men nordmændene blev nervøse og var under pres helt frem til en scoring i slutsekunderne.
Lyt til artiklen

Det danske ishockeylandshold kan varme sig på en god nyhed, mens spillerne forbereder sig på kæmpeudfordringen mod Canada lørdag eftermiddag.

Slovenien, der efter alt at dømme er blandt danskernes største rivaler i kampen for at undgå nedrykning, måtte nemlig gå fra isen uden point efter holdets møde med Norge i Globen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her