Dansk ishockey alarmeret over hjernerystelser

Afbud. Nicklas Jensen (i rødt) var med ved ungdoms-VM i december, men en hjernerystelse forhindrede ham i at tage med til senior-VM i Stockholm.
Afbud. Nicklas Jensen (i rødt) var med ved ungdoms-VM i december, men en hjernerystelse forhindrede ham i at tage med til senior-VM i Stockholm.
Lyt til artiklen

Alt for ofte må en dansk ishockeyspiller forlade skøjtehallen med stærk hovedpine og svimmelhed.

Alene i den forgangne sæson har mindst 20 spillere sygemeldt sig eller indstillet karrieren i den danske ishockeyliga som følge af hjernerystelser. Men antallet af hjernerystelser er formentlig langt højere. Dels føres der ingen samlet statistik over skader i sporten, fordi danske klubber ingen pligt har til at indberette dem til Danmarks Ishockey Union (DIU). Dels har Politiken talt med en række spillere, der alle har haft symptomer på diagnosen uden at konsultere en læge. To hjernerystede landsholdsspillere Aktuelt er også de danske ishockeylandshold ramt, da to spillere – Nicklas Jensen og Mads Christensen – meldte afbud til VM med hjernerystelser eller symptomer på følgeskader efter en. »Det er da uhyggeligt. Især fordi vi har set tiltagende af dem de seneste år«, siger landsholdets læge, Per Albæk, der også er læge hos de danske mestre fra Herning Blue Fox.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her