I 2014 ville Trump hellere eje en NFL-klub end være præsident, men hans bud på Buffalo Bills blev afvist. Under de nye ejere er Bills igen en magtfaktor og kan nu spille sig i deres første Super Bowl i 31 år.
Trump fik nej til at købe klubben. Det var heldigt for dem begge
Det har været et godt år for Buffalo Bills-quarterback Josh Allen. Han er blevet forlovet med skuespiller og sanger Hailee Steinfeld, og så er han den primære årsag til, at Buffalo Bills søndag kan spille sig i Super Bowl for første gang i 31 år. Her scorer han det afgørende touchdown mod Kansas City Chiefs, som også er søndagens modstander i kampen om en billet til Super Bowl, da Bills i grundspillet tilføjede Chiefs denne sæsons hidtil eneste nederlag. Arkivfoto: Gregory Fisher
I en ikke helt usandsynlig alternativ udgave af virkeligheden ville Donald Trump slet ikke være blevet taget i ed som præsident i mandags. I stedet ville han være ejer af NFL-klubben Buffalo Bills og optaget af det.
Uanset hvor velfungerende en grønlandsk familie man er en del af, så lurer frygten for, at andre danskere skal se skævt til en og dømme en ude, bare fordi man er grønlænder, fortæller Sorlannguaq Maria Ravn.