OL-kandidat udelukket fra at sejle VM

Anders Nyholm blev nummer 22 ved OL i Athen og sikrede en ny dansk OL-deltagelse i Laserjolle med sin 23.-plads ved VM sidste år i Cascais. Foto: Per Heegaard/Dansk Sejlunion
Anders Nyholm blev nummer 22 ved OL i Athen og sikrede en ny dansk OL-deltagelse i Laserjolle med sin 23.-plads ved VM sidste år i Cascais. Foto: Per Heegaard/Dansk Sejlunion
Lyt til artiklen

Laserjolle er en af de fem bådklasser, hvor Danmark er sikret en plads i det olympiske felt i Beijing, men ved det igangværende VM i Australien er der ingen danskere blandt de 54, der er kvalificeret til guldfeltet.

En af årsagerne er, at den danske mester, Anders Nyholm, der sidste år sikrede den danske OL-kvalifikation med en 23.-plads ved VM i Cascais, slet ikke er kvalificeret til VM, hvor de danske pladser besættes af Kristian Kjærgaard og Thorbjørn Schierup.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her