Ceylan fik øretæver: Jeg bokser til jeg dør

FÆRDIG. Dennis Ceylan havde ikke meget at smile af efter sin kamp mod John Joe Nevin.
FÆRDIG. Dennis Ceylan havde ikke meget at smile af efter sin kamp mod John Joe Nevin.
Lyt til artiklen

Der var ingen fortrydelse, ærgrelse eller skuffelse at spore hos bantamvægteren Dennis Ceylan, da han havde tabt til irske John Joe Nevin i første runde af den olympiske boksturnering. Tværtimod.

»Jeg er stolt over at være her. Jeg har mødt en god modstander og tabt. Jeg gjorde, hvad jeg kunne«, sagde bokseren, der tabte kampen 21-6.

LÆS OGSÅ Dansk bokser fik klø og er færdig ved OL

Ceylan, der som den første dansker nogensinde kvalificerede sig til OL igennem den hårde og opslidende kvalifikationsturnering, forsøgte fra begyndelse af kampen at styre sin modstander rundt i ringen, men blev stort set straffet af den kontante irer, hver gang danskerne gik frem.

Udelukker ikke et nyt OL

John Joe Nevin var heller ikke en let opgave. Ireren var seedet som nummer fem i turneringen, og fordi de fire bedste først træder ind i den olympiske turnering i anden runde, kunne lodtrækningen dårligt være værre.

»Boksningen er mit liv. Så jeg bliver ved, til jeg dør en dag. Så OL er kan nok godt komme på tale igen«, sagde Dennis Ceylan.

I denne omgang måtte bantamvægteren dog nøjes med en enkelt kamp og et mislykket forsøg på at genrejse danske amatørboksning, der før turneringen ikke havde haft en olympisk deltager i 16 år.

Christian Heide-Jørgensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her