Medlemmer af kongehuset må i Herning affinde sig med begivenhedens Ecco-skilte, selv om skogiganten mister sin status som kongelig hofleverandør.

Uskønt: Kæmpe sportslig succes skæmmes af kikset branding ved VM i ridning

Her ses den danske dressurrytter Cathrine Laudrup-Dufour efter at have sikret sig sølvmedaljen i Grand Prix Special ved VM i Herning. Det var første gang i 16 år, at en dansker tog en individuel medalje ved VM, og senere supplerede hun endda den succes ved også at erobre sølv i Grand Prix Freestyle (Kür).  Foto: Friso Gentsch/Ritzau Scanpix
Her ses den danske dressurrytter Cathrine Laudrup-Dufour efter at have sikret sig sølvmedaljen i Grand Prix Special ved VM i Herning. Det var første gang i 16 år, at en dansker tog en individuel medalje ved VM, og senere supplerede hun endda den succes ved også at erobre sølv i Grand Prix Freestyle (Kür). Foto: Friso Gentsch/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det danske kongehus har ganske vist opsagt aftalen med skotøjsvirksomheden Ecco, der fortsat opererer i Rusland, men under VM i ridning, der i øjeblikket afvikles i Herning, optræder prinsesse Benedikte i sin rolle som protektor for Dansk Ride Forbund foran skilte med netop navnet Ecco påtrykt, da selskabet er hovedsponsor for begivenheden.

Mens det sportsligt set hidtil har været en forrygende dansk succes med guld-, sølv- og bronzemedaljer foran et stort publikum på MCH Arena, der også har inkluderet kronprinsesse Mary, sender stævnet altså et besynderligt signal, når det gælder stillingtagen til krigen i Ukraine.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her