0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Tim Ireland/Ritzau Scanpix
Foto: Tim Ireland/Ritzau Scanpix

Ruslands bedste spiller Daniil Medvedev har flere gange deltaget i Wimbledon, her i 2019, men han var udelukket tidligere i år, og de britiske arrangører kan finde på igen at smække døren i, når der skal spilles i sommeren 2023.

Putins angreb på Ukraine skaber borgerkrig i tennisverdenen

Britisk tennis har fået bøder for afvisning af russiske og belarusiske spillere, og der er trusler om udelukkelse, hvis det gentager sig i 2023.

FOR ABONNENTER

Én blandt mange grimme sideeffekter af Ruslands overfald på Ukraine er et bittert opgør i den internationale tennisverden mellem Wimbledon og britisk tennis på den ene side og de internationale tennisorganisationer på den anden. Det kan ende meget dramatisk, hvis ikke der snart findes en holdbar løsning.

Før årets Wimbledon-turnering besluttede de engelske arrangører – presset af den britiske regering – at udelukke russiske og belarusiske spillere fra turneringen, hvilket efterfølgende fik de professionelle mandlige spilleres organisation, ATP, og de professionelle kvindelige spilleres organisation, WTA, til at droppe den sædvanlige pointtildeling udregnet på de deltagende spilleres præstationer.

Den beslutning fik mange hårde kommentarer fra de britiske arrangørers side, og stemningen mellem parterne er bestemt ikke blevet bedre kort før årets udgang. Wimbledon-arrangørerne, AELTC, og det britiske tennisforbund, LTA, er på grund af årets enegang med udelukkelse af russiske og belarusiske spillere blevet pålagt millionbøder af de internationale tennisorganisationer – og ikke nok med det.

Da Wimbledon-arrangørerne har signaleret, at de vil gentage udelukkelsen af russiske og belarusiske spillere i 2023-turneringen, hvis krigen i Ukraine ikke er afsluttet, har ATP truet med at smide LTA ud af sin verdensomspændende Tour.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce