En større konflikt mellem Danmark på den ene side og Hongkong og Kina på den anden side kan være tæt på at bryde ud, fordi Hongkongs lokalregering nu åbent fortæller, at den er i gang med at undersøge mulighederne for at få retsforfulgt flere danske politikere og aktivister.
Den pro-kinesiske lokalregering i Hongkong er stærkt fortørnet over, at det i december sidste år lykkedes politikeren og demokratiforkæmperen Ted Hui at flygte fra Hongkong til Danmark. Han var i Hongkong anklaget for ni forskellige lovovertrædelser i forbindelse med aktiviteter vendt mod det kinesiske styre, og det lykkedes ham kun at slippe ud af Hongkong, fordi de to folketingspolitikere Uffe Elbæk og Katarina Ammitzbøll fra henholdsvis Frie Grønne og De Konservative hjalp ham med at snyde politiet i Hongkong. De to politikere udstedte en invitation og et falskt mødeprogram, så det så ud som om, at Ted Hui skulle til Danmark for at tale om miljø og bæredygtighed. Dermed opdagede politiet ikke, at hans hensigt var at gå i eksil.
Nu risikerer de to politikeres hjælp at få store konsekvenser.
I et skriftligt svar afgivet i onsdags udtaler John Lee, der er medlem af regeringen i Hongkong og minister for sikkerhed, at hans ministerium sammen med Justitsministeriet i Hongkong er ved at undersøge, om forskellige paragraffer i Hongkongs lovgivning kan bruges til at retsforfølge de folk i Danmark, der hjalp Ted Hui med at flygte.
I sit svar understreger John Lee, at det ikke vil være passende for ham at gå i detaljer, da sagen stadig undersøges, men tilføjer så:
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind