For første gang siden 1989 har EU indført sanktioner mod Kina. Det sker som protest mod forfølgelsen af uighurmindretallet, der er indespærret i opdragelseslejre.

Storpolitik og sanktioner: 10-årige Muhlise må ikke rejse ud af Kina. Anders Fogh må ikke rejse ind

Uighhur-muslimerne demonstrerer flere steder i verden, her i Istanbul, for at få frigivet deres kære. De sidder i opdragelseslejre hjemme i Xinjiang-provinsen.   Foto: Ozan Kose/Ritzau Scanpix
Uighhur-muslimerne demonstrerer flere steder i verden, her i Istanbul, for at få frigivet deres kære. De sidder i opdragelseslejre hjemme i Xinjiang-provinsen. Foto: Ozan Kose/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Muhlise på 10 år er bare en lille pige. Hun tilhører det muslimske mindretal, uighurerne, i den kinesiske provins, Xinjuiang. Hun savner sin far, som hun ikke har set i fire år. Egentlig skulle hun, hendes mor og bror bare hente et pas, men nu er de spærret inde som en del af et forfulgt mindretal. Og den 10-årige Muhlise er blevet et af mange symboler på et storpolitisk spil, der lige nu udspiller sig mellem EU og Kina.

Kodeordene er menneskerettigheder og sanktioner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her