Irak mener, at svenske uroligheder kan have ’alvorlige følger’ for Sveriges forhold til den muslimske verden.

Irak: Hændelserne i Sverige kan have »alvorlige følger«

Foto: 60160 Stefan Jerrevång/tt/Ritzau Scanpix
Foto: 60160 Stefan Jerrevång/tt/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Iraks udenrigsministerium har indkaldt Sveriges charge d’affaires - en diplomatisk udsending af lavere rang end en ambassadør - i Bagdad til samtale.

Det sker i kølvandet på optøjerne i Sverige i forbindelse med Stram Kurs-leder Rasmus Paludans koranafbrændinger.

Det irakiske udenrigsministerium er bekymret for, at hændelserne i Sverige kan have »alvorlige følger« for forholdet mellem Sverige og den muslimske verden.

Det skriver det franske nyhedsbureau AFP. Samtalen skal finde sted på Sveriges ambassade i Bagdad. Det fremgår ikke, hvornår samtalen skal finde sted.

Siden torsdag har Rasmus Paludan været på tur rundt i Sverige, hvor han blandt andet har brændt koraner af.

Det har flere steder udviklet sig voldsomt med bilbrande, stenkast og tilskadekomne betjente og civile.

Søndag gik det voldsomt for sig i Norrköping og Linköping, selv om Paludan aldrig mødte op som bebudet.

Både i Linköping og Norrköping blev der kastet sten mod politi, og der blev sat ild til mange personbiler.

Politiet følte sig nødsaget til at affyre varslingsskud i Norrköping, og tre personer blev ramt af rikochetterende projektiler og kørt på hospitalet.

I Linköping blev 14 personer anholdt i forbindelse med optøjerne søndag. 11 personer blev anholdt i Norrköping.

Sveriges justitsminister, Morgan Johansson, kalder det ’helt uacceptabelt’, at politi er blevet angrebet under urolighederne.

»Når man angriber politi, angriber man ikke bare de individer, men hele samfundet«, siger han søndag til den svenske avis Expressen.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her