Lizette Risgaard raser over for ATS: Så stor en nyhed kommer ikke tilfældigt

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN
Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Den forhenværende FH-formand Lizette Risgaard havde brugt måneder på at få tilrettelagt lanceringen af sin bog ’Min version’ om det forløb med anklager og undersøgelser, der førte til hendes sortie fra fagbevægelsen, og alle bogens konspirationsteorier var klar til at blive luftet på tværs af mediebilledet. Men sådan skulle det ikke være.

»Jeg sidder og bliver interviewet til P1, da nyheden om Ulf Pilgaards død breaker. Først tænker jeg selvfølgelig på alle de gode stunder, han har givet os, men lige bagefter slår det mig, at en så stor nyhed ikke kommer ved et tilfælde. Det stinker langt væk af, at toppen af Socialdemokratiet har orkestreret det, så min bog kommer til at drukne i nekrologer og klip fra gamle revyer«, lyder anklagen fra Risgaard, der også fik sin private fejring af bogen spoleret:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her