ATS er Politikens daglige satirespalte.

Kendt voldsmand får nøglerolle i folkeskolen

Tegning: Philip Ytournel
Tegning: Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Formaninger og advarsler er ikke nok. Danske lærere skal have flere værktøjer at gribe til i mødet med de mest vanskelige elever, mener børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S).

Forleden lovede regeringen at sætte midler af til initiativet. Nu tager ministeriet det næste skridt med ansættelsen af en såkaldt håndgribelighedskonsulent, der skal udarbejde retningslinjer og manualer for lærernes brug af fysiske indgreb over for elever. Konsulenten vil være ATS’ læsere bekendt, for der er tale om voldsmand, rockerklubstifter og formand for Brøndby-fanfraktionen Vstgn64 Tæske Larsen. Han har netop haft første arbejdsdag i ministeriet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her