ATS er Politikens satirespalte.

Danmark foretager power move i Grønland: »Amerikanerne skal bare skubbes ud igen, som var de uvorne klimademonstranter«

Foto: Jens Dresling (arkiv)
Foto: Jens Dresling (arkiv)
Lyt til artiklen

Et sikkerhedspolitisk power move er sat i værk. Den Kongelige Livgardes specialtrænede vagtkompagni og gardens musikkorps flyttes omgående til Nuuk, hvorfra styrken skal forsvare Grønland med særlige nærkampsteknikker og marchmusik.

»Allerede ved ankomsten har vi planlagt at bruge vores stærkeste våben, nemlig Dronning Margrethes Honnørmarch fra 1973. Den er ikke blevet spillet i årtier, fordi den er så dødbringende. Sådan et musikalsk masseødelæggelsesvåben er det sidste, amerikanerne forventer«, forklarer Livgardens chef oberst Mads Rahbek.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her