ATS på gakkelak.dk: Orkesterdrab ved højlys dag

Lyt til artiklen

131214 kl. 13.27
Karen_Dynemose

Hvor er det dog sørgeligt, at DR’s UnderholdningsOrkester nu er blevet endegyldigt nedlagt. Det havde jeg ikke forventet af Marianne Jelved, for jeg har indtil nu opfattet hende som en fremsynet minister, der videreførte den kulturpolitiske linje fra 1970’erne.

Men sådan kan man altså tage så grueligt fejl af folk, og hvis jeg var hævngerrigt anlagt, ville jeg ønske, at kulturministeren kom til at overvære en af de fremtidige torsdagskoncerter, hvor Mozarts symfoni nr. 41 skal fortolkes af Magtens Korridorer, fordi Danmarks Radio ikke længere råder over sine egne eksperter på området.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her