ATS: Forening frygter, at badedyr lider overlast, når grænserne åbnes

Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen


Foreningen Badedyrenes Beskyttelse frygter, at lempelsen af rejserestriktionerne fra midnat vil gå ud over tusindvis af badedyr.

»Vi har tidligere set eksempler på, at såvel krokodiller som svaner og delfiner er blevet slæbt med til fjerne destinationer, hvor de er blevet pustet alt for hårdt op, ligesom mange turister tror, at de bare kan sætte sig på dyrene, som de har lyst«, siger formanden for Badedyrenes Beskyttelse, Hjørdis Ballon Ohlsen. »Men badedyr er meget skrøbelige væsener, som punkterer, hvis de udsættes for hårdhændet behandling«, siger formanden, der dog glæder sig over, at coronarestriktionerne har givet dem et tiltrængt pusterum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her