Det handler om asteroidenedslag, planeten Saturn og dinosaurernes udryddelse - og lyder måske mest som indledningen til en science fiction-film fra 1970'erne. Men det er virkelighed. Et canadisk ledet forskerhold har på en forskerkonference i Houston fremlagt en teori om, at de meteoritter, som dræbte dinosaurerne på Jorden, kan have slynget klippestykker så langt væk som til Saturns måne, Titan - og medbragt levende mikroorganismer. Kun sket fem gange i historien Hvis teorien holder stik, skal en 10 til 50 km stor komet eller asteroide have ramt Jorden. Det er kun sket omkring fem gange i historien, at så store asteroider eller kometer har ramt jorden, blandt andet for 65 millioner år siden, hvor en asteroide lavede et krater med en bredde på mellem 160 og 240 kilometer på det, der i dag er kendt som Yucatan-halvøen i Mexico. 600 mio. fragmenter ud i rummet Forskeren Brett Gladman fra University of British Columbia i Vancouver og hans forskerkolleger har regnet ud, at omkring 600 millioner fragmenter vil blive slynget væk fra jorden under sådan et asteroidenedslag. Nogle af disse vil undslippe Jordens atmosfære med en hastighed, så de kunne flyve til Jupiter og Saturn i løbet af omkring en million år. Og efter den lange rejse vil op til 20 klippestykker lande på månen Titan.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























