Det er måske historiens oftest stillede spørgsmål. Og diskussionsklubber på alt lige fra forskningsinstitutioner til morgenværtshuse har i tidens løb vendt problemstillingen: Hvad kom først - hønen eller ægget? Nu dumper et af de mere seriøse svar ned i debatten. En gruppe bestående af en genforsker, en filosof og en fjerkræavler er efter timelange diskussioner nået frem til deres bud: Ægget! Den første høne Forklaringen lyder måske langhåret. Men argumentet er - i grove træk - at genetisk materiale ikke ændrer sig i løbet af et levende væsens levetid. Kun 'mellem generationerne'. Da historiens første høne i sin tid blev udklækket, havde den altså først eksisteret som hønsefoster - med en hønes dna - inde i ægget. Som dens mor, der altså ikke selv var en 'ægte' høne, havde lagt. »Derfor må ægget være den første levende ting, der uigenkaldeligt kan siges at være medlem af arten«, siger professor John Brookfield, der er genforsker ved University of Nottingham i England, til CNN Online. Videnskabsfilosoffen David Papineau fra London giver ham ret: »Hvis der er en høne i ægget, må der være tale om et hønseæg«, siger han. »Hvis en kænguru lægger et æg, som udklækker en struds, må det være et strudseæg - ikke et kænguruæg«, lyder hans uddybende eksempel ifølge CNN. Nye spørgsmål Formanden for de britiske hønseavlere i handelsorganisation Great British Chicken er ganske enig i konklusionen. De tre 'ægsperters' diskussion var organiseret af Disney for at promovere DVD-filmen 'Chicken Little'. Og de tre undlader behændigt nok at tage fat på de mange nye spørgsmål, deres konklusion måtte afføde. Såsom: Hvilken fugl lagde det æg, som udklækkede den første høne? Og hvor kom den fugl så fra?
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























