Pluto har vokseværk: Billeder viser kæmpekløfter og gigantiske baby-isbjerge

Pluto fik i 2006 frataget sin status som planet og blev i stedet stemplet som en dværg i solsystemets planetfamilie.

Men nu giver nye højopløsningsbilleder af Plutos overflade fra rumsonden New Horizons lidt selvtillid tilbage til dværgplaneten. For selv om Pluto er solsystemets mindste medlem, så er det langt fra småting, Nasa sent i går aftes dansk tid kunne offentliggøre om planetens overflade.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det var den største sabotagemission siden Anden Verdenskrig.⁠ Fire år senere florerer konspirationsteorierne stadig.⁠ ⁠ Dyk med ned på 80 meters dybde og se, hvordan sabotagen af den enorme Nord Stream-gaslinje menes at have været udført. ⁠ ⁠ Og følg de spor, der førte til anholdelsen af foreløbig to af de mistænkte sabotører. De nægter sig begge skyldige. ⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her