Den kinesiske regering har flere gode grunde til at forhindre, at amerikanerne får indblik i TikToks algoritme, siger Kina-eksperter.

Trump kan komme i en politisk knibe op til valget: Kina truer med at forhindre et amerikansk køb af TikTok

 TikTok har taget over 100 millioner primært unge amerikanere med storm, her indbyggere i 'TikTok-huset' i Los Angeles.  Foto: Mike Blake/Ritzau Scanpix
TikTok har taget over 100 millioner primært unge amerikanere med storm, her indbyggere i 'TikTok-huset' i Los Angeles. Foto: Mike Blake/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Kinas regering truer med at spænde ben for et salg af den amerikanske del af TikTok, der med rekordfart er blevet et af verdens største sociale medie med 700 millioner aktive brugere på verdensplan, heraf over 100 millioner i USA.

Det fremgår af en opdateret liste over kinesiske teknologier, som det kræver særlig tilladelse at eksportere. Den omfatter nu kunstig intelligens, stemmegenkendelse og indholdsanbefalinger, som TikTok bygger på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her