Facebook blokerer australske nyheder i en dramatisk optrapning af konflikten med de australske lovgivere. Australske medier kan miste omkring to mia. kr. om året. Tilsvarende lov på vej i Danmark.

Danske Medier trodser Facebooks »bøllemetoder«: Selvfølgelig skal vi kræve betaling

Australske medier kan miste omkring 2 milliarder om året. Danske Medier forventer de samme 'bøllemetoder' vil blive brugt her, hvor et tilsvarende krav om betaling af medierne er på vej.
Australske medier kan miste omkring 2 milliarder om året. Danske Medier forventer de samme 'bøllemetoder' vil blive brugt her, hvor et tilsvarende krav om betaling af medierne er på vej.
Lyt til artiklen

Formanden for Danske Medier, Jesper Rosener, står fast på, at Facebook skal betale danske medier for at formidle deres indhold, selvom det kan betyde, at der bliver lukket helt ned for mediernes brug af platformen.

»Selvfølgelig skal vi kræve betaling«, siger Jesper Rosener, efter at Facebook har gjort alvor af sine trusler og torsdag fjernede de australske medier fra platformen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her