Det sociale medie Snapchat har fået flere brugere, men selskabet bag mediet, Snap Inc., taber stadig penge.
Det viser Snaps regnskab for andet kvartal.
Her fremgår det, at selskabet har tabt 249 millioner dollar i andet kvartal, svarende til cirka 1,7 milliarder kroner.
I samme periode i 2023 tabte Snap 377 millioner dollar.
I regnskabet kalder Snap kvartalet for ’en vigtig milepæl’. Det skyldes, at mediet har passeret 850 millioner aktive brugere om måneden.
»Vi fortsætter med at skalere vores annonceplatform med mere end dobbelt så mange aktive annoncører over et år«, siger topchef i Snap, Evan Spiegel, i regnskabsmeddelelsen.
Ifølge nyhedsbureauet AFP faldt Snap-aktien med 16 procent i eftermarkedet.
Snapchat blev lanceret i 2011 og blev hurtigt populær blandt særligt unge brugere. På det sociale medie kan man sende billeder og beskeder, som forsvinder, efter de er blevet set.
I hele 2023 tabte Snap 1,3 milliarder dollar, svarende til knap 9 milliarder kroner. Året før var tabet 1,4 milliarder dollar.
ritzau




























