Forbud mod redigering i etablerede medier og krav om hurtig fjernelse af ulovligheder kan blive rullet tilbage.

Dansk medieudspil kan støde sammen med EU

    Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) præsenterede regeringens medieudspil i torsdags.  Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) præsenterede regeringens medieudspil i torsdags. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Regeringens medieudspil går på centrale punkter videre end forslaget til nye EU-regler, hvor forhandlingerne i disse uger går ind i den afgørende fase. Om den danske lov kommer til at kollidere med de endelige EU-regler, er endnu et åbent spørgsmål.

Regeringen foreslår blandt andet en ’medieundtagelse’, der skal forbyde sociale medier at fjerne tekst, lyd og billeder, som er udgivet af etablerede medier, der står til ansvar over for Pressenævnet og dansk lovgivning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad skal politikerne gøre for at forbedre folkeskolen? Deltag i samtalen her

Politiken har samlet et panel af kompetente skolefolk, der kommer med deres bud på, hvordan folkeskolen kan forbedres.

Men hvad mener du?

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her