Annonce
Debat 27. jan. 2012 KL. 12.34

Stop den fantasifulde misinformation om finansskatten

Man kan sagtens beskatte finansielle transaktioner uden jobudflytning.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den seneste tids debat om kommissionens forslag om at beskatte finansielle transaktioner har budt på mange og til tider temmelig fantasifulde beregninger af, hvad en sådan skat ville betyde for alt fra beskæftigelsen til budgettet for folkepensionister.

Det er virkelig det tunge lobbyskyts, der er kørt i stilling, når man begynder at hævde, at en minimal skat på handel med værdipapirer skulle udradere 5.000 danske arbejdspladser og reducere alle danskeres pension over en kam med 700 kroner om måneden!

Man kan være politisk enig eller uenig i kommissionens forslag om at beskatte finansielle transaktioner, og om, hvorvidt det set fra et samfundssynspunkt er rimeligt, at en sektor med et relativt stort afkast også bidrager til fællesskabet.

Men man bør ikke være uenig om de grundlæggende fakta.

Fakta

Connie Hedegaard er EU-kommisær for klima.

Algirdas Semeta er EU-kommisær for beskatning.

Men vil en skat da ikke have enorme omkostninger, og vil bankerne ikke bare flytte transaktionerne ud af Europa? Nej. Kommissionen forventer, at omkostningen vil ligge på mindre end 0,1 promille af BNP om året – altså lysår fra de 700 kroner om måneden for hver pensionist.

Dertil kommer, at vi slet ikke har indregnet, hvad indtægten fra en sådan skat kunne bruges til.

Men det er klart, at hvis man eksempelvis bruger en del af en sådan transaktionsskat til at betale Danmarks bidrag til EU, ja så frigør man andre penge på statsbudgettet til
f.eks. velfærd, mens andre dele af provenuet kunne bruges til at investere i forskning og lignende væksttiltag eller skattelettelser på andre områder.

LÆS OGSÅ EU-Kommissær: Vestager har ikke forstået ny finansskat

Og hvad angår udflytningen af job i den finansielle sektor, er skatten knyttet til det medlemsland, hvor banken hører hjemme. Beskatningen vil altså kunne finde sted, uanset om banken har oprettet et kontor på Cayman Islands, som de handler fra.

Det vil i sagens natur mindske tilskyndelsen til at flytte arbejdspladserne væk.

Og i øvrigt viser erfaringerne fra bl.a. Singapore, Schweiz og Japan, at man sagtens kan beskatte finansielle transaktioner, uden at det fører til massiv jobudflytning.

SENESTE KOMMENTARER

30. JAN

Tobin eller til grin.

Man skal ikke beskatte økonomisk aktivitet, som man anser for at være samfundsskadelig og - det er jo lige det man gør med den påtænkte tobin-skat. Sådan virksomhed skal i stedet for, forbydes eller reguleres stramt.

At tobin-idiotiet vil påvirke beskæftigelsen er indlysende af samme grund som også enhver anden skat og afgift gør det. De ender altid hos sidste led i kæden - borgerne. Her udmønter de sig i den konsekvens, at det gør varer og tjenester dyrere og - pensioner ringere. Følgelig - bliver der mindre plads til forbrug der skaber privat beskæftigelse.

Det er i øvrigt en betændt tanke, at staterne skal have en del af kagen for aktiviter, som man dybest set anser for at være halvkriminelle. Man opfører sig som den værste mafiaboss. Næste skridt bliver sikkert provision af rockernes og narkobaronernes indtjening.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
30. JAN

Dokumentation

Er hele den beskrevne polemik ikke endnu en dokumentation af det politiske makværk, der truer med at bringe riget på knæene? Teoretisk politik, som den udspiller sig i Danmark, kan kun gøre én ting: Den forhindrer den almindelige (måske ligefrem hårdtarbejdende) lønmodtager, som jo har det nødvendige, praktiske kendskab til den "hårde" tilværelse, i at få et ben til jorden. Og dog er det derfra rigets pengekasse skal fyldes!

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
29. JAN

Svar: Klimavås kombineret med aktieskat

åh, hvor er det plat - du blabrer løs - det hele starter med at du giver Connie Hedegaard en sviner, og da en gør opmærksom på det, så beskylder du ham for at komme med racistiske bemærkninger. Og du har nu brugt jeg ved ikke hvor mange indlæg på at forsøge at tale uden om din første dumme bemærkning - krumspring vedrørende om det ene skulle betyde det ene eller det andet. Det er jo komplet latterligt. Og undervejs beskylder du budbringeren for at komme med racistiske bemærkninger - det er jo indlysende, at han ikke udtaler sig racistisk. Men ved at påstå det, så forsøger du at krybe uden om at indrømme, at dine bemærkninger vedrørende Hedegaard er helt urimelige. Kan du ikke forstå, at man ikke gider at debattere tobinskatten med dig, når du bevæger dig ned på det plan?

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
22. maj. KL. 08.45
Anklage. Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen er blevet angrebet for at blande sine personlige interesser ind i sit arbejde, da hun medvirkede i en tv-dokumentar om sin egen ulykkelige barndom. - Foto: EHRBAHN JACOB

Pinligt angreb mod Zornig

Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.

21. maj. KL. 10.34
Togtiggeri. På en almindelig dag er det nu mere reglen end undtagelsen, at folk på S-togene mellem Nørreport og Sydhavnen bliver afbrudt af tiggere, skriver debattør. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Tiggerne i S-togene provokerer mig

Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.

19. maj. KL. 18.55
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.

19. maj. KL. 20.37
Distance. Det er altafgørende at opretholde en professionel distance til det område og de mennesker, man ønsker at hjælpe. Ellers kan det forhindre, at man hjælper optimalt. Tegning: Per Marquard Otzen.

Taler Børnerådets formand sin egen eller børnenes sag?

»Lisbeth Zornig Andersen bruger sit formandskab som løftestang for sin egen sag«.

18. maj. KL. 15.04
Tegning: Roald Als

Venstrefløjen har overladt debatten til højrefløjens intellektuelle

Nævn tre centrum-venstre-intellektuelle, der præger den politiske debat i dag.

18. maj. KL. 13.12
Ammedebat. »Her tre år efter fødslen er mine bryster udlånt til en velartikuleret ung dame, der er helt bevidst om, hvad hun vil, og hvornår hun vil det«, skriver jordemoderstuderende. - Foto: Thomas Borberg (modelfoto)

Amning er da ikke perverst

Tre år efter fødslen er mine bryster udlånt til en velartikuleret ung dame.

18. maj. KL. 09.27
Valg? Regeringens finanslov for 2013 kan godt stemmes hjem med Enhedslisten, men at regere landet efter sit grundlag, kan regeringen ikke. - Foto: Rasmus Flindt Pedersen

Ender Thornings reformplan i valg?

Uden Løkke vil regeringens finanslov for 2013 være uden reformer.

17. maj. KL. 23.50
Foto: MYDSKE PETER

Hvornår skal de rigeste til lommerne?

Hvis alle skal bidrage, mangler der noget i regeringens 2020-plan.

17. maj. KL. 00.01
fejlet. Helle Thorning-Schimdt har forspildt muligheden for at være brobygger i EU. - Foto: THIERRY CHARLIER/AP

Thornings EU-formandskab er slået fejl

Statsministeren har hverken ideologisk eller politisk formået at slå igennem på europæisk...

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

23. maj. KL. 00.01 Bæredygtig træhest

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning