Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





50-årige: Et nyt job er umuligt
Personer i 50'erne frygter, at deres alder er en hindring for at få arbejde.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Stockholm stod i flammer for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Politi efterforsker mulig terror i London
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I årtier har politikerne og de økonomiske eksperter prædiket, at de ældre skal blive længere på arbejdsmarkedet, hvis også velfærdsstaten skal hænge sammen økonomisk i fremtiden.
Alligevel hersker forestillingen om aldersdiskrimination på det danske arbejdsmarked i så udpræget grad, at selv personer, der er i arbejde og blot lige har fejret deres 50 års fødselsdag tvivler stærkt på, at de kan få et nyt job, hvis de skulle blive ledige.
Det viser en ny meningsmåling foretaget af Megafon for Politiken.
LÆS OGSÅMænd og kvinder har forskellige drømmejob
Blandt de 50-54-årige erklærer 67 procent sig helt eller overvejende enige i, at »min alder vil være en hæmsko, hvis jeg skulle søge et nyt job i morgen«.
I gruppen af lønmodtagere, der er fyldt 55 år, mener 84 procent, at deres alder vil være en hindring for at finde et nyt arbejde.
Selvopfyldende profetier
Professor Per H. Jensen fra Aalborg Universitet mener, at de negative holdninger kan gå hen og blive selvopfyldende profetier, hvis de plus 50-årige får sparket og skal finde et nyt arbejde.
»Man kan frygte, at de nærmest på forhånd opgiver at finde et nyt job«, siger Per H. Jensen.
Hans forskning viser, at ældre, der bliver ledige enten reagerer ved at give op eller »søger arbejde som sindssyge«, da de vil tage til takke med næsten alt.
Erfaringer er ikke interessante
Tal fra Danmarks Statistik viser også, at beskæftigelsen begynder at falde efter de 50 år. Mens 81 procent af de 45 – 50-årige er i beskæftigelse, er det 76 procent af de 55 – 59-årige og for de 60 - 64-årige kun 46 procent.
Ifølge arbejdsmarkedsekspert Sanne Ipsen fra analyseinstituttet CASA er der i Danmark opstået en forestilling om, at alderdom og arbejde er to uforenelige størrelser.
»Vi har en kultur, som siger, at erfaringer over en vis årrække ikke er interessante. Du må godt have 5 - 6 års erfaring på arbejdsmarkedet. Men 20 års erfaring er derimod en hæmsko«, siger hun.
Det afspejler sig også i Politikens meningsmåling. 74 procent af de adspurgte svarer, at hvis en 35-årig og en 50-årig, der er nogenlunde lige kvalificerede, søger det samme job, vil den 35-årige typisk have størst chance for at få jobbet. Blot 3 procent peger på den 50-årige.
Arbejdsmarkedet sander til
Tidligere formand for Arbejdsmarkedskommissionen, Jørgen Søndergaard, er trist over, at forestillingen om aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet har fået så godt tag i den danske befolkning.
»Det værste er, at frygten i vidt omfang er ubegrundet. Ser man bort fra den gruppe, der er tættest på pensionsalderen, så har de ældre ikke en nævneværdig større ledighedsprocent end de unge. Og det tager dem heller ikke nævneværdig længere tid at finde at et nyt arbejde«, siger Jørgen Søndergaard.
Når mange alligevel frygter, at de vil får svært ved at finde et nyt arbejde, så skyldes det, at der i medierne har været masser af historier om ældre, der har fået sparket. Senest i forbindelse med de igangværende fyringsrunder i staten.
Samtidig kan det spille en rolle, at det helt naturligt ofte er unge, der ansættes i nye job. Det giver indtryk af, at man skal være nyudklækket fra universitetet, hvis man skal gøre sig håb om et nyt job.
Øget tryghedsnarkomani
Jørgen Søndergaard mener, at frygten for aldersdiskrimination kan skabe en øget grad af tryghedsnarkomani: »Man holder fast i, hvad man har«.
Ifølge arbejdsmarkedspolitisk chef i Dansk Industri (DI) Steen Nielsen er der ingen grund til at frygte, at du ikke kan få et nyt arbejde, hvis du er rundet de 50:
»Arbejdsgiverne kigger på, hvem der har de bedste kompetencer til jobbet. I mange tilfælde vil man foretrække den ældre ansøger, frem for den yngre«.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Ekspert: Facebook bør informere bedre om fup-reklamer
Reklame med dansk skuespillerinde strider mod Facebooks retningslinjer.
Patientforeninger bakker op om regeringen i lægekonflikten
Danske Patienter, Diabetesforeningen og Kræftens Bekæmpelse har kun få bemærkninger til regeringens lovforslag.
Stem: Hvilken dansk by egner sig bedst til grandprix?
Efter forsvarsskandaler: Regeringen vil rydde op i forsvaret
Problemerne i forsvaret vil regeringen komme til livs med ny forsvarslov.
Kommentatorer: Billedet af Venstre som ufejlbarlig er ved at krakelere
Sportsdirektør om dopet rytter: Manden er gal
Di Luca blev fanget i en test kort før Giro d'Italia, bekræfter UCI.
Angelina Jolies nye bryster var et nemt valg
Men hvad skal vi gøre, når en gentest ikke er så entydig?
Assange-offers advokat vil have et øget pres på Ecuador
De har mistet næsten alt
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
Frank Arnesen fyret i Hamburg: 'Jeg havde håbet, tyskerne ikke ville finde 'Re-sepp-ten' på Youtube, sukker han'
Trafiklys betydning