Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Skattereform frygtes at holde kloge hoveder hjemme
Foto: POSSELT LÆRKE
Færre højtuddannede vil tage ud og hente ny viden med den nye skattereform, advarer flere.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Bliver skattereformen vedtaget som planlagt, kan den betyde, at færre kloge danske hoveder vil tage til udlandet og hente ny viden. Sådan lyder advarslen fra både de højtuddannedes fagforening og erhvervslivet.
I reformen, som regeringen har forhandlet på plads med Venstre og Konservative, er der lagt op til at fjerne ligningslovens paragraf 33 a. Den paragraf gør det i dag muligt for danskere, der arbejder i udlandet i mere end seks måneder, at slippe for dansk beskatning. I stedet betaler de udenlandsk skat af deres løn, men det vil reformen stoppe.
»En ophævelse af skattefriheden for forskere og andre vidensarbejdere, der arbejder i udlandet i en periode, vil afholde en del vidensarbejdere fra at søge ud«, konkluderer formand for Dansk Magisterforening Ingrid Stage til Politiken.
Kan forstærke tendens
Hun frygter, at ændringen vil forstærke en tendens. Ud fra nye tal fra Danmarks Statistik beskrev Politiken i sidste uge, hvordan andelen af gruppen af forskeruddannede, der er udvandret fra Danmark, er faldet fra 3,8 procent i 1997 til 1,3 procent i slutningen af 2011.
LÆS OGSÅKloge hoveder dropper udlandet
De nye tal vakte også opsigt hos Dansk Erhverv, der mener, at færre højtuddannede danskere i udlandet betyder, at vi går glip af vækst, ny viden og nye talenter. Den bebudede ændring af ligningsloven styrker bekymringen.
»Det er en bremse på den internationale mobilitet, og det vil bare forstærke problemet«, siger organisationens forskningspolitiske chef, Jannik Schack Linnemann, til Politiken.
»Vi påtager os selv en unødig konkurrence, når det gælder vidensarbejdere, der vælger at være internationale. Det er en tidsel i skattereformen, der dækker over en misforstået misundelseslogik«, mener han.
'En bombe under humanitært arbejde'
Også i Dansk Industri forudser chefkonsulent i afdelingen for skat og regnskab Jacob Ravn, at der vil være færre, der fremover søger uden for den danske grænse, hvis den bebudede ændring bliver en realitet, ligesom de danske nødhjælpsorganisationer bliver ramt af ændringen, når udsendte medarbejdere skal begynde at betale dansk skat af deres løn. I Læger uden Grænser kalder direktør Michael Gylling Nielsen skattereformen for »en bombe under det humanitære arbejde«.
Formålet med forslaget er 260 millioner ekstra kroner i skatteindtægt.
Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) holder sommerferie, men medlem af Skatteudvalget for Socialdemokraterne Ane Halsboe-Larsen kalder det i en mail til Politiken »et holdningsspørgsmål«:
»Det er kun ret og rimeligt, at man bidrager til det samfund, der har betalt for ens uddannelse og i mange tilfælde også den forskning, man udøver. De her mennesker er fuldt skattepligtige i Danmark. Derfor mener jeg, at de også bør betale skat i Danmark og ikke have klækkelige rabatter, som praksis hidtil har været«.
Se også
Rejsekortet er på kant med loven
Kortet, som de næste måneder erstatter klippekort flere stedet i landet, tvinger kunder til at rejse op mod 100 kilometer for at komme ud af aftalen.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Lægerne skal nok blive hørt, forsikrer sundhedsministeren.
Verden i billeder: Sociale superstjerner og en 98-årig basketballfan
Se døgnets bedste fotos fra nyhedsbureauet AP.
Fyns Politi anholder tre teenagere for brutalt gaderøveri
59-årig mand er stadig i livsfare efter voldsomt gaderøveri i Odense.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Frankrigs højrefløj hvæsser knivene forud for anti-homo-protester
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning