Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





'Kasi'-Jesper vil politianmelde medarbejder i Skat
Foto: TOBIAS SELNÆS MARKUSSEN
Jesper Nielsen siger til politiken.dk, at en medarbeder i Skat har lækket hans fortrolige skattepapirer til Ekstra Bladet.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den tidligere smykkemilliardær Jesper ’Kasi’ Nielsen er på vej med en politianmeldelse mod en navngiven medarbejder i Skat.
Det oplyser han til poltiken.dk
Ifølge Jesper ’Kasi’ Nielsen har han dokumentation for, at den pågældende medarbejder har lækket en stribe fortrolige skattepapirer til Ekstra Bladet.
LÆS OGSÅ'Kasi'-Jesper risikerer fængselsstraf
Avisen har med udgangspunkt i papirerne de seneste dage afdækket, hvordan Skat er på vej med en sag mod den omstridte erhvervsmand, som Skat mener skylder op mod 168 millioner kroner for årene 2007 til 2009.
»Vi har i dag fået dokumentation for, at det er en medarbejder i Skat. Vi har sågar fået hans navn, hvem, det var, der har udlevet det«, siger Jesper Nielsen til politiken.dk.
»I kunne måske prøve at forestille jer, hvordan det er, hvis jeres skattepapirer blev udleveret fra skattevæsnet. Der mener vi, at selv familien Nielsen – selv om vi har været med til at skabe AG København og været sponsor i Brøndby – har krav på bare en lille smule privatliv og diskretion«, sagde en tydeligt påvirket Jesper Nielsen, da han tirsdag aften omkring klokken halv ti kom ud fra et timelangt møde i Københavns Fogderet, hvor han og hans advokat forsøgte at få nedlagt fogedforbud mod videre brug af og omtale af hans og Kasi-familiens skattepapirer.
Lækager fra Skat
Hvis Jesper ’Kasi’ Nielsen gør alvor af politianmeldelsen, er det ikke første gang, der kommer fokus på eventuelle lækager fra Skat.
I forbindelse med omtalen af statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) mands skattesag, er der blevet rejst tvivl om, om det er medarbejdere i Skat, der i sin tid lækkede historien til BT.
Ifølge Jesper ’Kasi’ Nielsen vil han indgive politianmeldelsen i morgen onsdag.
Med til at bestyrke, at det kan være en eller flere ansatte i Skat, der har udleveret dokumenterne om Jesper Nielsens skattesag til Ekstra Bladet, er ifølge Politikens oplysninger angiveligt, at avisen er i besiddelse af en intern mail fra Skat sendt fra en medarbejder til en anden.
LÆS OGSÅ 'Kasi'-familien får skattesmæk på 168 millioner kroner
Ifølge politiken.dk's oplysninger skulle det desuden fremgå, at mailen er printet ud af en medarbejder i Skat på en af Skats printere.
Også i 2008 ønskede Jesper ' Kasi' Nielsen et fogedforbud mod Ekstra Bladet. Dengang fik han medhold, fordi retten slog fast, at de emails, avisen dengang baserede sine artikler på, var fremkommet ulovligt.
Jesper Nielsen begyndte sin karriere som leder af tankstationer og discountbutikker, men erhvervede i 2005 eneretten til at sælge smykker fra det danske firma Pandora på det tysksprogede marked.
Kendt som storsponsor
Herhjemme er han mest kendt for sine sportssponsorater inden for håndbold og fodbold, deriblandt Brøndby og AGK.
Sidstnævnte blev begæret konkurs 31. juli i år, efter at Jesper 'Kasi' Nielsen trak sig som bestyrelsesformand og samtidig satte sin andel af klubben til salg.
Dengang angav han som årsag, at Ekstra Bladet skrev negativt om ham, og at han ikke ønskede at den negative omtale smittede af på klubben.
Se også
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Lægerne skal nok blive hørt, forsikrer sundhedsministeren.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
Belønning til kvinderedder: Ramsey får gratis burgere resten af livet
Stor eksplosion ryster FN-kvarter
Talebankrigere klædt ud som kvinder hævder at stå bag koordineret angreb.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Professor beskylder Martin Krasnik for groft citatfusk
Vi må prøve at forstå de skændige drabsmænd
Briternes reaktion på terrordrab har afgørende betydning for samfundet.
Nu får Indre By havregrød og mini-burgers på hjul
Vidner på fly: Mænd råbte højt og kom med trusler
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning