Antallet af danske industrijob har nået det laveste niveau siden Anden Verdenskrig. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at beskæftigelsen i industrien faldt fra 380.600 til 377.400 personer i de sidste tre måneder af 2003 og dermed slog den hidtidige bundrekord fra 1981. Hvor det dengang var olieprischokket, som drev beskæftigelsen i bund, er globaliseringen i dag en afgørende forklaring. Flere tusinde job flyttes til udlandet De store danske industrikoncerner skaber nemlig samtidig tusindvis af nye job uden for landets grænser, viser en ny rapport fra Innovationsrådet og Huset Mandag Morgen. Formand for Innovationsrådets strategigruppe, Danfoss-direktør Jørgen Mads Clausen, efterlyser bred samfundsdebat: »Det virker som om, samfundet slet ikke er opmærksom på problemet«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Allerede 12 sekunder inde i PR-videoen begår selvkørende Tesla første fejl i københavnsk gade – men det bliver værre endnu
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
»Jeg kan ikke vente med at komme tilbage«: René Redzepi afslører ny plan for Noma
-
Selverklæret bonderøv: »Jeg kan nogle gange fristes til at tænke: 'Hvad i alverden laver alle de højtuddannede'?«
-
Hun kan sit kram
-
Reglen blev kaldt »udansk« før valget. Nu har tre ud af fire regeringspartier opgivet hjertesag
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Hedebo Olsen
Leder af Christian Jensen




























