Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Vi elsker overvågning - PET jubler
Overvåget. Tilsyneladende har danskerne intet imod at blive overvåget. - Foto: Finn Frandsen
Ny rapport overrasker: Danskerne har intet imod, at videokameraer overvåger dem.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danskerne føler sig mere trygge og beskyttet mod blandt andet terror, jo flere overvågningskameraer, sikkerhedsvagter, hegn og skannere de møder på offentlige pladser, trafikknudepunkter og butikscentre.
Det viser rapporten ’Sikkerhed og tryghed på befærdede steder’, som Politiets Efterretningstjeneste offentliggør i dag.
»Det er overraskende for os, at det er tryghedsskabende, at folk møder fysiske og synlige sikkerhedsforanstaltninger mod bl.a. terror«, siger afdelingschef i PET’s afdeling for forebyggende sikkerhed Anja Dalgaard-Nielsen.
»Vi troede, kameraer og hegn ville øge folks utryghed, fordi de jo netop ville blive mindet om, at der er noget, der hedder terror«.
Synlig sikkerhed skader ikke
På Aarhus Universitet siger lektor i informationsvidenskab Peter Lauritsen, at undersøgelsen er »interessant, fordi vi ikke rigtigt vidste, hvad sikkerhedstiltag gør ved os. Det ved vi nu«.
Undersøgelsen, der omfatter interview med over 2.000 personer og er en del af et samarbejde mellem PET og TrygFonden, viser bl.a., at to tredjedele af befolkningen er ubetingede tilhængere af overvågning m.v., og at selv den sidste, mest skeptiske tredjedel accepterer overvågning.
SKRIVEr du også tryg ved Big Brother?
PET glæder sig over rapporten:
»En del af PET’s arbejde er at rådgive blandt andet trafikselskaber, myndigheder og private virksomheder, f.eks. indkøbscentre, om sikkerhed«.
»Hidtil har vi været tilbageholdende med at anbefale de synlige initiativer, men nu ved vi, at synlig sikkerhed ikke skader. Tværtimod«, siger Anja Dalgaard-Nielsen, som dog understreger, at PET ikke vil anbefale f.eks. flere overvågningskameraer alene for at skabe tryghed.
Risiko for misbrug
Og det er en god idé, siger Peter Lauritsen. Han forsker især i overvågningskameraers indflydelse på samfundet og gør opmærksom på, at danskerne ikke skal være »naive« over for videoovervågning:
»Ingen kan have noget imod, at der sættes videokameraer op, hvis de kan være med til at forhindre terror og anden voldsom kriminalitet. Men kameraerne kan jo bruges til andet, når de først er der«.
»Og selv om vi har en lovgivning på området, er det så som så med tilsynet med, om loven nu også overholdes, f.eks. sletning af optagelser«.
LÆS OGSÅ S-tog: Overvågning virker
Han nærer ikke den store frygt for, at offentlige myndigheder ikke overholder loven, men peger på risikoen for, at boligforeninger og andre private har et løsere forhold til den nødvendige kontrol.
Minister: Ingen Big Brother
Justitsminister Morten Bødskov (S) er glad for, at danskerne generelt er trygge ved overvågning, men:
»Det er vigtigt at bemærke her, at det skal ske under kontrol og på et oplyst grundlag. Overvågning skal tilrettelægges efter behov – er det f.eks. af hensyn til terrorbekæmpelse eller til ro i nattelivet«, siger justitsministeren, der mener, at lovgivningen i dag er tilstrækkelig god til at sikre mod misbrug.
»Vi skal jo ikke ud i et Big Brother-samfund, slet ikke. Overvågning skal ske i respekt for den personlige frihed og integritet«.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
1 dræbt og otte såret: Mand går amok i finsk by
Gerningsmand havde lagt sig på taget af en butik, da han begyndte at skyde.
Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen
Kaffen holder lægen fra døren
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Grandprix-værter stopper kritik med kaviargaver
Barcelona gav Guardiola en sidste pokal
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Forsker omtalte i april en hidtil ukendt agent. Gåden er nu formentlig løst.
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips