Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Forsvarer: Ingen tekniske beviser knytter tiltalt til dobbeltdrabet
Dobbeldrab. Forsvarsadvokat Jesper Storm Thygesen sagde ved sin procedure i Retten i Odense i dag, at der ikke findes beviser, som knytter den tiltalte VS til dobbeltdrabet i Tusindårsskoven. (Arkivfoto) - Foto: Jens Dresling
Forsvarsadvokat er ikke overbevist af anklagerens »tre bærende argumenter«.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der er ingen beviser, som uomtvisteligt knytter den tiltalte i sagen om det voldsomme dobbeltdrab i Tusindårsskoven til drabet.
Det sagde Jesper Storm Thygesen, forsvarsadvokat for den tiltalte, i sin procedure ved retten i Odense i dag.
Den 38-årige mand VS er tiltalt for drabene på ægteparret Bjarne Johansen og Heidi Nielsen, som blev skudt med henholdsvis 13 og 10 skud fra en maskinpistol i Tusindårsskoven ved Odense 13. april sidste år.
Bror også tiltalt
Hans to år yngre bror MCM er blandt andet tiltalt for at have opbevaret gerningvåbnet samt for at hjulpet VS med at skaffe sig af med maskinpistolen.
Jesper Storm Thygesen begærer frifindelse af sin klient.
Vicestatsadvokat Claus Guldbrand, som er anklager i sagen mener ellers, at der er flere beviser, som peger på, at VS er skyldig i drabene.
Anklageren vil knytte VS til gerningsstedet
»Der er tre bærende argumenter, for at VS dræbte dem: den række af oplysninger, som knytter ham til gerningsstedet, den række af oplysninger som knytter ham til gerningsvåbnet og hans stilling til at kommentere her i sagen«, sagde Claus Guldbrand i sin procedure.
LÆS MEREAnklager i dobbeltdrabssag: »Han er skyldig ud over enhver tvivl«
Det er først og fremmest DNA-spor fundet på et af patronhylstrene, der lå omkring de dræbte, samt på et cigaretskod fundet 31 meter fra gerningsstedet, som ifølge Claus Guldbrand knytter VS til gerningsstedet.
Ifølge politiets teknikere er der en million gange større sandsynlighed for, at det fundne DNA stammer fra VS end fra en anden person i den danske befolkning. Patronhylsteret fra gerningsstedet var af samme fabrikat, som patroner, der blev fundet på VS’ bopæl.
LÆS MEREMåneders tavshed brudt: »Jeg var slet ikke i Tusindårsskoven den dag«
Jesper Storm Thygesens har en anden forklaring på DNA-sporet fundet på patronhylstret. Den bygger på VS’ indrømmede salg af våben i det kriminelle miljø i Odense.
VS kan have solgt den dræbende kugle
På grund af VS’ salg af våben, pointerer Jesper Storm Thygesen, kunne hans DNA være havnet på patronhylstret, inden det blev brugt i dobbeltdrabet.
»Der er ingen tekniske spor, der knytter VS til våbnet. Intet DNA eller fingeraftryk, kun patroner af samme mærke. Det er ikke nok, når der findes flere millioner af denne slags patroner«, sagde Jesper Storm Thygesen under sin procedure.
Gerningsvåbnet, en Husqvarna maskinpistol, blev fundet i Langesø vest for Odense.
LÆS MEREDommere afviser påstand om inhabilitet
VS har også i retten fortalt, at han jævnligt går gennem skoven ikke langt fra gerningsstedet. Dette kan, ifølge Jesper Storm Thygesen forklare, hvordan en cigaret med den tiltaltes DNA blev fundet i nærheden.
»Man vil kunne finde adskillige cigaretskodder 31 meter fra gerningsstedet, derfra kan man ikke konkludere, at alle der har smidt cigaretter i nærheden er gerningsmænd«, sagde Jesper Storm Thygesen i retten.
Uenighed om tiltaltes tavshed
Det sidste af de tre argumenter anklager Claus Guldbrand byggede sin procedure på var, at VS under hele efterforskningen og det meste af retssagen mod ham har nægtet at udtale sig.
»Hvis man bliver beskyldt for at dræbe to almindelige mennesker, og man ikke har gjort det, siger man det så ikke under afhøring af politiet?«, spurgte Claus Guldbrand retorisk i sin procedure.
Dette argument giver Jesper Storm Thygesen dog ikke meget for. Han påpeger, at Østre Landsret har nedsat flere advokatpålæg i sagen. Disse pålæg forbyder en advokat at fortælle sin klient bestemte ting, som kan sætte en igangværende efterforskning i fare.
LÆS MEREForsvarer i dobbeltdrabssag: Dommerne er partiske og skal skiftes ud
VS har derfor ikke kunnet få fuldstændig indsigt i sagen mod ham, og derfor har Jesper Storm Thygesen rådet ham til ikke at udtale sig.
»Er det klogt at udtale sig om noget, man ikke ved noget om? Jeg synes det ikke. Man kan ikke bruge det imod ham«, sagde Jesper Storm Thygesen i retten.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
FN: Antallet af flygtninge det højeste siden 1994
Syrien er med til at øge flygtningestrømmen i verden, konstaterer FN's Flygtningehøjkommissariat.
Booking på nettet skal sikre kvalificerede lærervikarer
A4: Kommunekasser bugner efter nedskæringer
DMI varsler skybrud og tordenbrag i dag
Atmosfæren over Danmark er som en våd karklud, der kan vride en helt masse regn ud over Danmark.
Lan Doky og Claus Meyer åbner spritny jazzklub med tre restauranter (og to barer)
Er alle præsidenter berlinere?
Instagram afslører en 'stor idé' i morgen
Det er ikke gået Instagrams næse forbi, at video-tjenesten Vine har fået succes.
Uden mægler: Nu går det hurtigere med at sælge boliger selv
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
10. jun. KL. 08.31 TV Busulykke i Tyskland: Her er den havarerede dobbeltdækker
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration