Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 7. okt. 2009 KL. 14.23

Ungekommission er imod fodlænker

Ifølge formand Johan Reimann mangler der erfaring og ressourcer til en fodlænkeordning til unge.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Regeringens forslag

I nogle tilfælde vil det kunne være hensigtsmæssigt, at politiet yder bistand med håndhævelsen af et ungepålæg. Det vil i et vist omfang kunne være relevant ved visse pålæg om at deltage i bestemte aktiviteter, og det vil navnlig kunne være hensigtsmæssigt for så vidt angår ungepålæg, der går ud på, at barnet eller den unge skal være hjemme i aften- og nattetimerne.

Der etableres en ordning, hvorefter det kan aftales lokalt mellem den enkelte kommune og politiet, at politiet bistår med håndhævelsen af sådanne pålæg, f.eks. ved at bringe barnet eller den unge hjem, hvis pålægget ikke overholdes.

Med henblik på at sikre overholdelsen af et sådant pålæg om at være hjemme om aftenen og natten, vil der ligeledes med ny lovgivning blive indført mulighed for, at barnet eller den unge kan få påsat en elektronisk fodlænke.

Hvis barnet eller den unge forlader hjemmet i strid med pålægget, vil det således blive registreret med det samme, og politiet vil kunne bringe den pågældende hjem igen. Anvendelsen af fodlænker skal ses som led i en mere konsekvent indsats, hvor kravene til barnet eller den unge tydeliggøres.

Kilde: Regeringens udspil (eksternt link)

Afstemning

Bør den kriminelle lavalder sænkes til under 15 år?
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
0  har stemt

Regeringens lovforslag (se til højre) om at pålægge unge at gå med elektronisk fodlænke, er ikke en god ide.

Det konkluderede regeringens egen kommission vedrørende ungdomskriminalitet i sidste måned i en næsten 800 sider lang udredning.

DOKUMENTATIONLæs kommissionens udredning (eksternt link, søg på fodlænke)

Konklusionen vedrørende fodlænkerne står stadig til troende ifølge Københavns politidirektør, som var formand for kommissionen vedrørende ungdomskriminalitet.

Fodlænke er måske ikke nødvendig
Kommissionen er først og fremmest imod fodlænker til unge, fordi der mangler viden om det såkaldte ungepålæg som skal håndhæves ved hjælp af de elektroniske fodlænker.

Et ungepålæg er for eksempel et påbud til unge på kant med loven om at holde sig fra bestemte steder på bestemte tidspunkter.

LÆS OGSÅFlere mindreårige anmeldes for vold

»Ungepålægget er en helt ny ting, og der er ikke givet ret mange. Så i kommissionen er vi enige om, at vi skal se, om det kommer til at virke, før vi gør yderligere«, siger kommissionsformand, politidirektør i København Johan Martini Reimann.

»Hvis for eksempel ungepålæggene faktisk bliver fulgt, kan man godt diskutere, om der er overhovedet er grund til at gøre yderligere«, siger han.

Politidirektør: Stadig rigtigst at vente
Politidirektøren tilføjer, at den viden, udredningen bygger på, blev ajourført helt frem til august i år.

Derfor »er det efter min vurdering stadig det rigtige at afvente erfaring med ungepålægget«, før tiltag som elektroniske fodlænker overvejes, siger Reimann.

En anden grund til at kommissionen har svært ved at anbefale fodlænkerne til teenagere, der har fået udstukket et ungepålæg, er de ressourcer, ordningen vil kræve.

»Grundlægende er udfordringen det praktiske; hvem skal registrere at ungepålægget ikke overholdes, hvem skal rykke ud og følge op, og skal det ske med det samme«, siger Reimann.

Politiet må nedprioritere andre opgaver
Her er en af problematikerne det rent ressourcemæssige, for hvis myndighederne skal finde 14-årige på springtur, bliver der mindre tid til at efterforske indbrud og vold.

Ifølge justitsministerens oplæg er det nemlig politiet, som skal ud at finde den unge, hvis den elektroniske fodlænke viser, at den unge ikke har overholdt sit pålæg.

LÆS OGSÅUnge skal have stuearrest med fodlænke

Men »kommissionen finder ikke, at de eventuelle fordele, der måtte knytte sig til et sådant forbud står i rimeligt forhold til de ressourcer, som (...) skulle afsættes til at håndhæve forbuddet«.

»Det kommer til at kræve nogle ressourcer. Sådan nogle har vi selvfølgelig, men så er der bare nogle andre ting, vi skal lade ligge. Det kommer an på en prioritering«, siger politidirektør Johan Martini Reimann.

Fodlænker kan have negativ virkning
Samtidig er kommissionen i tvivl om, hvorvidt en eletronisk fodlænke ikke vil være for indgribende overfor børnene.

DIN MENINGSkriv: Skal børn straffes med fodlænker

»Man kan for eksempel godt forestille sig forældre, som vil reagere meget uhensigtsmæssigt på den slags tiltag mod deres børn. I den gruppe kan det have negativ virkning«, siger kommissionsformanden.

Ifølge kommissionen er der desuden problemer ved selve den teknologi, som skal bruges i elektroniske fodlænker.

Teknologien er god til at håndhæve en 'stuearrest' men kan til gengæld næppe bruges til at holde unge væk fra bestemte steder, for eksempel i tilfælde af et pålæg om at holde sig væk fra Blågårds Plads på Nørrebro.

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe