Salaam DKs skoleprogram, hvor festivalen for første gang havde flyttet teltpælene til Østjylland, sluttede i weekenden og arrangørerne, kan kigge tilbage på en flerkulturel filmfestival, hvor over 3.000 skolebørn enten har været i en af de traditionelle biografer eller set film ude på skolerne. »Netop i disse dage, hvor der er så meget fokus på dårlig integration, er vi glade for at få så mange skolebørn i tale«, siger festivalleder Thomas Henriksen. Film og debat Det specielle ved Salaam DK er, at alle film er kombineret med debat, så filmene bruges som afsæt for dialog mellem de unge. Det har været nødvendigt med flere ekstravisninger af særligt populære film. Især har der været stor efterspørgsel på de film, der beskriver kulturmødet i forhold til en dansk hverdag. Festivalen, der blandt andet er støttet af de østjyske kommuner, håber at vende tilbage næste år. »Vi har hele tiden håbet at Østjylland skulle være mere end en engangsforestilling, og den gode modtagelse både hos publikum og vores samarbejdspartnere gør, at vi satser på at kunne vende tilbage til næste år, og hvem ved, måske kan vi også komme med et voksenprogram der«, Siger Thomas Henriksen. I københavn til foråret I foråret bliver Salaam DK atter en københavner-festival, der som i 2004 byder på nye internationale og danske film, samt på gæster fra ind- og udland. Der vil være et stort, offentligt program i uge 8 - mens årets skoleprogram kommer til at ligge i uge 9 og 10.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Gigantisk hykleri«: Pia Olsen Dyhrs ansættelse af ny rådgiver rejser voldsom intern kritik i SF
-
»Det kan føre til, at nogen sidder med et hus, som de har givet mere for, end det er værd«
-
»Jeg elsker det«: Inflationen i USA vokser, men Trump jubler
-
Brødspade har bragt svensk statsministerpar i problemer
-
Amerikanske eksperter advarer: »Jeg ser ham først og fremmest som en frontsoldat, der er med til at bane vejen for korruptionen for resten af regimet«
-
Det begynder med en brækpose tyve minutter fra Ystad
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce









