Fransk mesterforfatters krimi minder mest om en skriveøvelse

Anderledes. Pierre Lemaitre bevæger sig med bogen 'Brudekjolen' væk fra hans andre bøger. Her ses han til overrækkelsen af Concourtprisen, som han vandt i 2013 for sin bog om Første Verdenskrig.
Anderledes. Pierre Lemaitre bevæger sig med bogen 'Brudekjolen' væk fra hans andre bøger. Her ses han til overrækkelsen af Concourtprisen, som han vandt i 2013 for sin bog om Første Verdenskrig.
Lyt til artiklen

Faktisk burde denne psykologiske gyser hedde ’Brudgommens kjole’ på dansk, for der mangler et e i den franske titel: ’Robe de marié’ . Brudekjoler er sædvanligvis hunkøn, men her er den hankøn, og lugter man ikke lunten før, så gør man det der, hvor Frantz, den virkelig grusomme og virkelig perverse hovedperson, første gang går i seng med sin mors kjole.

Frantz deler protagonistværdigheden med Sophie, som er den, det går ud over. Hun er en dejlig og dygtig karrierepige med job i et auktionsfirma, med mand, lejlighed i Marais-kvarteret og baby i maven, kort sagt kvinden, der har alt, lige indtil hun begynder at få de hersens blackouts og forglemmelser, som bliver værre og værre. Kan man roligt sige.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her