-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Kepler-krimi accelererer som en toptunet Porsche
KENDISser. Bag kunstnernavnet Lars Kepler gemmer sig ægteparret Alexandra Coelho Ahndoril og Alexander Ahndoril. - Foto: Joachim Adrian
Bind nummer to i serien om politimanden Joona Linna er begavet, velkonstrueret power-underholdning.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Paganinikontraktet
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Bogens første sætning
»Hypnotisøren’ var da for meget. Det var, som om man havde taget alt det onde og proppet det i en og samme bog«.
Således lød dommen fra en svensk ven i sommer, da vi drøftede årets udvalg af hængekøjelekture og jeg i den forbindelse nævnte, at jeg var opslugt af pseudonymet Lars Keplers anden roman om den finsk-svenske kriminalkommissær Joona Linna og hans genvordigheder med såvel forbrydere som kvinderne i sit liv.
LÆS OGSÅAnmeldelse: Morderisk fart og tempo i 'Hypnotisøren'
Jeg replicerede, at hvis han havde det sådan, skulle han nok gå i en lang bue uden om ’Paganinikontraktet’ og måske overveje at gå om bord i Gösta Ekmans nyligt udkomne erindringer i stedet (som parentetisk bemærket er ganske interessante trods deres ublodighed).
Faust og Fandens pagt
For den dykker endnu en gang ned i menneskesindets mørkere dybder; ja, titlen henviser til en kontrakt, der er tanden mere forpligtende at skrive under på end den, Faust og Fanden indgik, fordi den også har implikationer, selv om kontrakttageren dør.
Og den har sit navn efter den naturstridigt teknisk virtuose, italienske 1700-tals violinist Niccolo Paganini, som ifølge mytologien solgte noget for at få sit talent.
Hvordan det mere specifikt hænger sammen i denne romans sammenhæng, skal ikke afsløres; det må eventuelle læsere af romanen selv erfare på frydefuld vis. ’Paganinikontraktet’ er nemlig en virkelig god spændingsroman, der spiller i en anden toneart end forgængerens ekstremt blodige.
To døde mennesker
Udgangspunktet er to døde mennesker. Det ene er fundet på en sejlbåd i den stockholmske skærgård. Det andet hænger fra loftet i en herskabslejlighed i et af den svenske hovedstads celebre kvarterer. En ganske ung pige og en midaldrende (embeds)mand.
Joona Linde aner med det samme, at ingen af de to har mistet livet på reglementeret vis. For pigen har lungerne fulde af brakvand, hvilket er dybt besynderligt, fordi der intet spor er af dette andre steder på hendes krop og på båden.
Hun er druknet, men ligger på en seng i sit lukaf. Og muligvis har manden begået selvmord, men heller ikke dette virker sandsynligt; det forekommer, at han har fået en hånd.
Opbygning som en spændingsfilm
Med dette setup som indledning går handlingen fra 0 til 200 kilometer i timen på få sider. Stilen er som forgængeren skridsikkert fortalt med en høj detaljeringsgrad, og opbygningen er som en spændingsfilm med sikkert afviklede scener.
Vi er både inden i karaktererne og ser dem på afstand, igen et træk, som hiver oplevelsen i retning af det filmiske.
Først og fremmest er det for så vidt angår intrige infamt effektivt og mere end almindeligt spændende. For modstanderen, der viser sig at være nærmest larger than life, er djævelsk som få, hvilket medvirker til at gøre et jagtforløb nærmest ulideligt.
Ægte krukker
I samme åndedrag lykkes det faktisk også for den at være noget for en kriminalroman så sjældent som barokt morsom og en lille smule satirisk.
Thi der tages lige en smule knald på den svenske kendiskultur, som er noget anderledes end vores, blandt andet er tabloidmediernes loyalitet af en væsentligt større kaliber end de danskes, og af en eller anden grund er Sverige også rigere på ægte krukker; måske fordi landet også har vildt levende elge og rigtige bjerge samt en markant bedre skolebespisning.
Personskildringen er stadig Keplers svage punkt; vi kommer ikke ret meget tættere på seriens hovedperson, og der tegnes psykologisk set med lav opløsning. Det er et minus.
Vi får heller ikke Satans meget at vide om – de med stor sandsynlighed skandaløst forringede – forhold inden for sundhedssektoren i et Folkhem med borgerligt styre. Men for Satan hvor bliver vi underholdt. Derfor: Nap en sidste weekend i sommerhus og tag Kepler med i tasken. Og glem alt om svampeplukning; det bliver der ikke tid til.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille