Skuffende roman om Srebrenica-massakren minder om en universitetsopgave

Virkelighed. Politikens anmelder vil gerne have mere virkelighed i litteraturen, men virkelighed generer ikke i sig selv god litteratur. Det gør litteraturen selv. Pr-foto.
Virkelighed. Politikens anmelder vil gerne have mere virkelighed i litteraturen, men virkelighed generer ikke i sig selv god litteratur. Det gør litteraturen selv. Pr-foto.
Lyt til artiklen

Hvad skal man gøre som soldat, når man står der, som en del af henrettelsespeloton, man ikke har meldt sig til, i en krig, man ikke har tiltro til, og man ved, at man har kone og barn derhjemme, og at hvis man ikke skyder, vil man selv blive skudt? Man kan ikke skyde, og man kan ikke ikke skyde ... Og hvad skal man gøre som dommer ved en krigsforbryderdomstol, der skal tage stilling til denne soldats sag: Skal man frikende ham eller dømme ham?

Det er de dilemmaer, hele bogen ’Som om jeg var alene’ af den italienske forfatter Marco Magini er bygget op omkring. Det lyder meget bedre, end det i virkeligheden er. Det er ikke en god roman.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her